Ивайло Иванов спечели титла на седмите световни военни игри в Китай

Българският джудист бе една от големите звезди на турнира в У Хан

Ивайло Иванов донесе първия златен медал за България от седмите военни световни игри, които се проведоха в У Хан, Китай. Родният джудист стартира с победа в 1/16 финалите в категория до 81 килограма, след като постигна успех с „ипон“ Джон Мвале (Замбия). В 1/8 финалите европейският ни шампион с лекота още в първата минута победи отново с „ипон“ Авделал Мохамед (Египет). В четвъртфиналите българинът се справи с Заболс Кризсан (Унгария) като записа трети успех с „ипон“. Четвъртият „ипон“ изпрати Иванов в битката за златото, като в полуфинала не даде никакъв шанс на поляка Лукаш Блач. Във финалната среща Ивайло Иванов победи с „вадзари“ и италианеца Андрея Регис и спечели титлата в категорията. Бронзовите медали станаха притежание на Хайдаят Хейдаров (Азербайджан) и Хо Ли Сунг (Корея). След този голям успех Ивайло Иванов може да бъде определен само по един начин – абсолютна звезда в джудото. Българинът достигна до първата позиция в световната ранглиста през 2017-а година, а това говори достатъчно за неговите качества. „Не, на мисля, че аз съм най-добрият. Доста хора сме сред най-добрите и даваме всичко от себе си”, коментира 25-годишният джудист от Монтана. „В девети клас губех доста, но давах всичко от себе си. Когато отидох да тренирам в ЦСКА, се разбра, че става нещо от мен”, споделя Ивайло Иванов, който зад гърба си има републикански, европейски и световни титли. Въпреки някои несполуки на големи шампионати Ивайло Иванов продължава да бъде най-добре котираният роден джудист в ранглистите. Преди надпреварата в У Хан той загуби две позиции и вече е на 10-то място в световната ранглиста в категория до 81 кг. при мъжете поради факта, че не записа победа на последния Мондиал. Въпреки това, Иванов се намира на шеста позиция в олимпийската ранглиста и има най-голям шанс от всички български джудисти да вземе виза за Токио 2020. Българските боксьори, които участваха в седмите световни военни игри, не можаха да се справят с изключителната конкуренция в турнира. Станимира Петрова не можа да стигне полуфинал в категория до 57 кг, с което щеше да и осигури медал. Родната боксьорка, която е световна шампионка от 2014 година, загуби от представителката на домакините Лю Пяопяо с 0-5 съдийски гласа в 1/4-финален сблъсък, който определи и първата медалистка в категорията. Шесткратният ни европейски шампион Даниел Асенов също стигна до 1/4-финалите. Двубоят на „Тайсъна от Кукорево“ за медал в кат. до 56 кг бе срещу индиецът Чираг. Българският боксьор не можа да разкрие своята класа и загуби с 0-5 съдийски гласа, което се отбеляза като най-голямата изненада на турнира по бокс на седмите световни военни игри в Ухан.