Китай поставя рекорд за космически мисии през 2022 г. с над 50 изстрелвания на ракети, като още по-голямо постижение е, че за годината китайската програма постигна 100% успеваемост. За 2023 г. са планирани повече от 60 изстрелвания в Космоса.
Януари отбеляза добро начало на още една амбициозна година за космическата индустрия на Китай. Страната успешно извърши две мисии за изстрелване от различни площадки на 13 януари. В 02:10 сутринта ракетата носител „Чанджън-2C“ излетя от сателитния център Сичан, провинция Съчуан в Югозападен Китай, изпращайки комуникационния спътник APSTAR-6E в орбита.
Сателитът ще служи за предоставяне на висококачествени комуникационни услуги за потребителите в Югоизточна Азия. Сателитът се очаква да бъде в употреба в продължение на 15 години и ще бъде позициониран на 134°E, съвместно с два други комуникационни спътника.
APSTAR-6E е новото поколение търговски спътници с изцяло електрическо задвижване, а също и първият китайски сателит, който постига автономно прехвърляне в орбита. Успешното изстрелване на сателита бележи поредната стъпка към новата ера на сателитни платформи с голям капацитет, ниска цена и подобрена конкурентоспособност на международния пазар. Това заявяват от изпълняващата проекта компания China Great Wall Industry Corporation, дъщерно дружество на Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (China Aerospace Science & Technology Corporation).
Също на 13 януари, в 15:00 часа, „Чанджън-2D“ изпрати сателита за дистанционно наблюдение „Яоган-37“ заедно с два други малки тестови спътника в орбита от центъра за изстрелване на сателити Дзиуцюен, който се намира в пустинята Гоби, Северозападен Китай. Наречена „златната ракета“ в семейството на „Чанджън“, ракетата носител „Чанджън-2D“ се очаква да извърши 13 изстрелвания, планирани за 2023 г.
Китай направи перфектен завършек на миналогодишната мисия за изстрелване на ракети, като „Чанджън-3B“ успешно излетя от центъра за изстрелване на сателити Сичан, провинция Съчуан, изпращайки експериментален сателит в предварително зададена орбита. Китай поставя рекорд за космически мисии през 2022 г. с над 50 изстрелвания на ракети. Още по-голямо постижение е, че през 2022 г. китайската космическа програма постигна 100% успеваемост.
За 2023 г. Китай е планирал повече от 60 изстрелвания в Космоса. Сред тях ракетите носители „Чанджън-2F“ и „Чанджън-7“ ще изпълняват мисии, свързани с работата на китайската космическа станция, която вече е в редовна експлоатация и навлезе в първия етап от своето приложение и развитие. През 2023 г. се очаква първият полет на новата модифицирана версия на ракетата носител „Чанджън-6“. Това е първата китайска ракета носител, която използва нетоксично и незамърсяващо гориво.
През 2023 г. Китай ще продължи да популяризира своите проекти за изследване на Луната и другите планети от Слънчевата система и ще разработи лунната сонда „Чанъ-7“, сондата за изследване на Марс „Тиенуън-2“ и редица други модели и разработки. На 3 януари бе отбелязана четвъртата годишнина от кацането на лунната сонда „Чан
ъ-4“ на Луната. Това все още е единствената лунна мисия, която направи успешно кацане на обратната страна на Луната и изпълни успешно всички свои изследователски задачи.
Луноходът „Юту-2“ е в добро състояние и е изминал 1455 метра от обратната страна на Луната към 3 януари тази година.
„Чанъ-6“ ще трябва да събере проби от обратната страна на Луната и да ги върне на Земята около 2025 г. Ако успее, това ще бъде първият път, когато човечеството извършва такава мисия. Следващата мисия от тази поредица е „Чан
ъ-7“, която се очаква да кацне на Южния полюс на Луната, където главно ще търси остатъци на вода.
