Изкуственият интелект в помощ на лекарите

Националната инициатива за подобряване на здравните услуги в Китай чрез използването на интернет технологиите стимулира появата на интелигентни медицински решения навсякъде в страната. Китайският медицински сектор ще се увеличи до 1 трилиона юана (144 милиарда щатски долара) през следващите 20 години и този растеж ще бъде подхранван не само от армията от лекари и медицински сестри, но също и от богатството от данни, според експерти в областта на изкуствения интелект.

Димитрис Метакас, главен учен за интелигентното здраве в „SenseTime", нова китайска компания за изкуствен интелект, посочва, че ключов елемент в развитието на медицинския сектор ще бъдат алгоритмите за обучение, което ще позволи на хората да получат безпрецедентни прозрения за диагностиката, грижите, вариантите на лечение и резултатите на пациентите.

„Използвайки големи количества данни за пациентите от радиологични, патологични, биологични и други видове медицински устройства, новите методи и технологии за изкуствен интелект са в състояние да предложат нови прозрения за заболяванията, като точни количествени анализи и корелации между различните данни, които хората не могат да определят.", каза Метаксас.

По време на Световната конференция за изкуствен интелект, провела се през септември в Шанхай, „SenseTime" представи прототип на първия медицински продукт с изкуствен интелект „SenseCare", който предлага усъвършенствани инструменти и методи, които да повишат качеството на клиничните практики като подобрят способностите на лекарите за вземане на решения относно диагнозата и лечението.

Интелигентните решения като прототипа на „SenseTime" се появяват като гъби след дъжд в цял Китай в рамките на националната инициатива за подобряване на здравните услуги чрез използването на технологии за изкуствен интелект. В края на 2017 г. китайският интернет гигант „Тенсент" пусна захранвано от изкуствен интелект решение за диагностични изображения, което помага за ранното откриване на симптомите на различни видове рак.

Вицепрезидентът на „Тенсент" Чън Гуаню каза, че програмата е сканирала стотици хиляди гастроскопични изследвания и работи с точност от над 90%, когато става дума за диагностицирането на рак на хранопровода. „С натрупването на огромно количество данни се очаква анализът да стане още по-надежден…и това на свой ред ще помогне на по-младите лекари", каза Чън.

Технологичният гигант Майкрософт също полага усилия в тази сфера. Неговата платформа за машинно обучение се използва в сътрудничество с фирми-партньори като американския фармацевтичен гигант „Eli Lilly" и китайската компания „Airdoc" в разработката на система, която може да определи чрез сканирането на ретината дали някой има диабет.

Китайският офис на „Royal Philips" предлага решение за диагностика по изображения, която помага за ранното откриване на някои заболявания на белите дробове, гърдите и други органи. Според изпълнителния директор Анди Хо, компанията отделя всяка година по 1,7 милиарда евро, което е около 10% от световните ѝ приходи, за изследвания и развойна дейност, 60% от които са фокусирани върху въпроси свързани с изкуствения интелект. „Националната стратегия Здрав Китай-2030“ е великолепна визия за засилване развитието на ключовите сфери в здравеопазването и подобряване качеството на живот на хората.", казва Хо, добавяйки, че базираните на изкуствен интелект решения имат голям потенциал за подобряване резултатите на пациентите и грижите за тях.

Според Джаяшри Калпати-Крамер, доцент по радиология в Харвардското училище по медицина, изкуственият интелект може да облекчи недостига на работна сила като замести хората при диагностиката. Това ще бъде особено полезно за Китай, където липсват медицински ресурси в селата. Например изкуственият интелект за изображения може да направи рентгеново изследване за симптоми на туберколоза, често постигайки ниво на точност равно на това на човека. Това може да се постигне чрез приложение, което да е достъпно за медицинския персонал в районите, където не достигат лекари, намалявайки нуждата от обучени рентгенолози на място.

Изкуственият интелект може да бъде използван и в други сфери освен диагностиката, за да повиши ефективността на рутинни задачи като документацията, което от своя страна ще осигури на лекарите и сестрите повече време за по-важни задачи.

В съвместна изследователска програма с болницата Джуншан в Шанхай „Royal Philips" използва компютърна обработка на естествен език, за да намали наполовина времето за четене на написаните на ръка медицински досиета и диагностични таблици. Хо отбеляза, че лекарите могат да разширят своето контекстуално разбиране за историята на заболяване на пациента, като по този начин подобрят персонализираната терапия, вниквайки по-задълбочено в данните.

Междувременно технологиите за разпознаване на глас също са помощник в оформянето на клиничната документация. Работейки с повече от 100 болници в страната, китайската компания за технологии за разпознаване на глас „iFlytek" позволи на лекарите да диктуват своите диагнози, които се превръщат в текст в реално време, каза Сие Дзие, маркетинг мениджър на компанията.

Вече няма нужда да се пишат бележки или рецепти на ръка. Днес лекарите просто могат да издиктуват информацията. Китайските технологии за преобразуването на речта в текст имат точност от над 97%, каза той.

Непрекъснатото усъвършенстване на изкуствения интелект може да подобри и сегашните възможности за персонализирано лечение на пациентите, каза Меаксас. Например в ортопедията технологиите за 3D принтиране се използват за създаването на нови части на тялото за пациенти, на които може да им се наложи да подменят изцяло ставите. Използването на изкуствения интелект може да подобри прецизността на 3D принтирането и да гарантира, че пациентите ще получат най-подходящата за тях изкуствена става.

Още от броя
  • Традиционната култура блести на съвременните китайски сцени
    През последните години популярността на сценичните продукции, базирани на традиционната китайска култура, набира скорост както в страната, така и в чужбина. Танцовата драма със заглавието „Поетичен танц: Пътуването на една легендарна пейзажна картина“, която представя традиционни китайски костюми, с...
  • Новите качествени производствени сили зависят от развитието на технологиите и иновациите
    Нови качествени производителни сили. Това е една от новите ключови формулировка, която се появи след ежегодните сесии на Националния комитет на Китайския народен политически консултативен съвет (НК на КНПКС) и на Общокитайското събрание на народните представители (ОСНП). От тези нови производителни...
  • Китай е създал най-голямата система за онлайн докладване на заразни болести в света
    На пресконференцията на втората сесия на 14-ото ОСНП началникът на Националното бюро за контрол и превенция на заболяванията Уан Хъшън обясни, че Китай използва успешно най-новите научни и технологични постижения и информационни технологии, за да подобри научността и точността на превенцията и контр...
  • Два града илюстрират жизнеността на китайските пазари на едро
    Бизнес дейностите на пазарите за търговия на едро в Китай, показател за икономическите тенденции, се върнаха към предишните си оживени нива, възвестявайки по-широкото икономическо възстановяване на страната. Известен като един от най-големите центрове за производство в света, Китай е дом на широк сп...
  • „Джей Пи Морган Чейс“: китайският пазар е „незаменим“ за бизнеса
    Неотдавна Дезире Уан, главен изпълнителен директор на JPMorgan Asset Management China, заяви в интервю за „Блумбърг“, че „Джей Пи Морган Чейс“ планира да продължи усилията си за наемане на служители в Китай, за да разшири своя бизнес за управление на активи във втората по големина икономика в света....
  • 2000-годишна бронзова лампа с формата на гъска сияе в музея на Шоуджоу
    Лампите от династия Хан (202 г. пр. н. е. - 220 г. сл. н. е.) се отличават с разнообразна гама от форми. Сред тях има такива с дизайн на феникс, стъпала на дива гъска и красиви шарки, включващи волове и овце. Един забележителен пример е „Изрисуваната бронзова лампа във формата на гъска, носеща риба“...
  • КМГ организира мероприятието „Писма в облаците: историята ми с Китай“
    По случай 75-годишния юбилей от основаването на Китайската народна република международният канал по китайски език на Китайската медийна група организира мероприятието „Писма в облаците: историята ми с Китай“ в рамките на целия свят, което ще продължи до края на август тази година. По време на мероп...